YokBoyleSite | Her Telden Bilgi Platformu
Bir Şeyi Gerçekten İstemek - Baskı Önizleme

+- YokBoyleSite | Her Telden Bilgi Platformu (http://yokboylesite.com)
+-- Forum: EĞİTİM (http://yokboylesite.com/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Forum: KİŞİSEL GELİŞİM (http://yokboylesite.com/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Forum: Kişisel Gelişime Dair (http://yokboylesite.com/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Konu Başlığı: Bir Şeyi Gerçekten İstemek (/showthread.php?tid=9)Bir Şeyi Gerçekten İstemek - admin - 25-10-2017

8cea0e_9f9c32ecc75f482eb3559f49616e8e45~mv2.png
 
 
İnsanın şöyle bir yapısı var: Eğer ne istediğini tam olarak bilir ve onun için mücadele ederse bir şekilde onu elde eder. Aslında bu sadece biz insanların elinde olan bir şey değil, kaderin de bize burada ciddi yardımları var. 
 
Fakat bir şeye dikkat etmelisiniz; ne istediğini bilmek. Mesela "Çok para kazanmak istiyorum" demek iyi bir hedef değildir çünkü bunun ucu çok açık. Sizi hiç alakası olmayan birden fazla alana savurabilir bu da dengenizi dağıtır. Bunun yerine daha spesifik şeyler seçmelisiniz. "Sinema sektöründe ilerlemek istiyorum" iyi bir hedef olabilir. Eğer gerçekten sinemada ilerlemek istiyorsanız yapmanız gerekenler az çok bellidir. Vizyona giren filmlerin gişelerini incelersiniz, vizyona girecek filmlerin kaç sinemada kaç seansta oynayacağını vs. incelersiniz, türlerine göre filmleri birbiriyle kıyaslarsınız; yani kısacası sektörle ilgili yapmanız gerekenleri yapar ve bir sosyal medya profili açıp oradan yayarsınız. Şu anki teknoloji devrinin güzel yanı şu; eğer kaliteli işler yapıyorsanız insanlar bir şekilde size ulaşıyorlar. Kesin bir zaman dilimi vermem pek doğru olmaz fakat illaki sektörden birileri sizi takip etmeye, iletişim kurmaya başlayacaktır. Kader bunu herkese yapıyor çünkü. Kendine rota çizip oradan ilerleyen insanların amaçlarına ulaşması için 1-2 kez uygun koşulları yaratıyor. Bunu görüp uygulayabilmekse sizin hayat görüşünüze bağlı tabi. Bunu her alana uyarlamak mümkün. Eğer bu çalışmaları veri bilimi üzerine yaparsanız bu sefer de finans alanından birileri sizinle iletişim kuracaktır oradaki ana temayı anladığınızı düşünüyorum. 
 
Diğer ince çizgi şu; çok spesifik hedefler de kurmayın. Yine sinema örneğinden devam edelim: Sinema sektörü hedefi güzel fakat mesela "Sinema hakkında köşe yazarlığı yapmak istiyorum" diye hedef koymayın. Sadece sektörde kendinizi yetiştirmeye odaklanın. Çünkü diğer taraftan çok daha iyi bir fırsat gelebilir. Belki bir film dağıtım şirketinde çalışacaksınız, belki gişeyle ilgili bir kuruluş size analiz görevi teklif edecek; bunu bizlerin önceden görmesi zor. Yazının sonuna gelmişken kapanışı, fazlasıyla benimsediğim bir sözle yapmak istiyorum: "Hayat ileriye doğru yaşanır fakat geriye doğru anlaşılır."