YokBoyleSite | Her Telden Bilgi Platformu
Üniversiteye Geçiş Döneminde Bölüm Hedefi - Baskı Önizleme

+- YokBoyleSite | Her Telden Bilgi Platformu (http://yokboylesite.com)
+-- Forum: EĞİTİM (http://yokboylesite.com/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Forum: LİSE (http://yokboylesite.com/forumdisplay.php?fid=3)
+---- Forum: Bir Adım Öncesi (http://yokboylesite.com/forumdisplay.php?fid=12)
+---- Konu Başlığı: Üniversiteye Geçiş Döneminde Bölüm Hedefi (/showthread.php?tid=1)Üniversiteye Geçiş Döneminde Bölüm Hedefi - admin - 25-10-2017Üniversiteye Geçiş Döneminde Bölüm Hedefi

August 23, 2017


 

8cea0e_ba9ceeecec134e4a88694c3eb5911b7d~mv2.png
 
Hafiften 11.sınıfta ve ağırlıklı olarak da 12.sınıfta oluşan bir sorudur: "Ne okumalıyım?" Çevrenizdeki hemen herkes sanki söz birliği etmiş gibi bunu sorarlar. Bu da öğrencileri bir süre sonra belli bir bölüme saplantılı hale getirir. Oysa bu pek doğru değil. Nedenini şöyle anlatayım; 12.sınıfa geçen bir genç ortalama 17-18 yaşındadır. Bu yaştaki birisi hangi bölümün kendisi için en doğru olduğuna karar veremez çünkü okuduğu alandaki bölümlerin tamamına hakim olması çok zordur. İster istemez çevresindeki -bölümleri tam olarak tanımayan- insanların sözlerinin etkisinde kalır. Bu aslında çok normal, zaten danışmanlık mesleği de bunun için var. 
 
Ayrıca şunu belirtmek istiyorum: Psikolojide 2 tür motivasyon türü vardır; içsel motivasyon ve dışsal motivasyon. İçsel motivasyon sizin kendi isteğinizle yaptığınız şeylerdir. Dışsal motivasyon ise çevreden kaynaklı oluşan isteklerdir. Üniversite bölüm hedefi de aslında ikincisine giriyor. Hedeflediğinizi sandığınız çoğu bölüm maalesef çevrenin sözsüz olarak yaptığı algıdan kaynaklı. 12.sınıfta okuyup "Moleküler Biyoloji ve Genetik okumak istiyorum" diyen kaç kişi var mesela? Olasılığa vursak %1 bile zor. Oysa biyoteknoloji şu anda geleceği şekillendiriyor. 
 
Peki bu dönemde ne yapmak gerekiyor? Mezuniyet sürecine kadar nasıl bir strateji izlerseniz doğru karara yaklaşabilirsiniz? Cevap; kendinize uğraşı alanları bularak. Bu mesela istatistikle ilgili bir şey olabilir. E-sporla ilgilenen biri için: Takımların maçlarını izlerken çeşitli istatistikler tutup bunları paylaşabilirsiniz. Bu sayede kendinizi sektörde biraz ispatladığınızda bir yerlerden teklifler gelmeye başlayacaktır. Bu doğrultuda da üniversitede İstatistik, Bilgisayar Müh., Yönetim Bilişim Sistemi gibi bölümler okuduğunuzda bölüme göre uzmanlık alanı da ekleyip o şekilde ilerlersiniz. Hem sınav süreci hem de uğraşı alanını aynı anda sürdürmek fazlasıyla mümkün. Günde 2-2.5 saat ayırarak pek çok alanda 1 yılda iyi noktaya gelebilirsiniz. E-sporda istatistik bunlardan sadece biri.